clean-tool.ru

Орос хэлний илтгэлийн гийгүүлэгч авиа. Илтгэл "Эгшигт авиа

Бүх дасгалуудыг насанд хүрэгчдийн хяналтан дор хийх ёстой. Даалгавруудыг танилцуулсан дарааллаар гүйцэтгэх ёстой. Агуулгаас шаардлагатай хэсгийг сонгоод эхлэхийн тулд "эхлэх" гэсэн үг дээр дарна уу. Хариултыг сонгохдоо зураг эсвэл дугаар дээр дарах ёстой. Эцсийн слайд дээрх товчлуур дээр дарахад та үндсэн цэс рүү буцах болно. Симулятор нь гурван хэсэгтэй. Эхний хэсэг нь эгшиг ба гийгүүлэгчийн талаархи санаа бодлыг хөгжүүлэхэд чиглэгддэг. Хоёрдахь хэсэг нь гийгүүлэгч авиатай ажиллахад чиглэгддэг. Энэ нь хоёр дэд хэсгийг агуулдаг: эхнийх нь хатуу ба зөөлөн гийгүүлэгчийг ялгах даалгавруудыг, хоёрдугаарт - дуут ба дуугүй. Энэ хоёр талбарт олж авсан мэдлэгээ дадлагажуулах сургалтын даалгавар, дасгалууд байдаг. Энэ хэсэгт сургалтын даалгаврыг гүйцэтгэхдээ гар дээрх товчлууруудыг ашиглах ёстой. Гурав дахь хэсэг нь энэ сэдвээр хийсэн эцсийн тестүүд бөгөөд энэ нь хүүхэд энэ сэдвийг хэр зэрэг эзэмшсэнийг шалгах боломжийг олгоно. Амжилт хүсье!

Сэдвийн дагуу уншихыг заах хичээлийн технологийн зураглал:

“Эгшиг ба гийгүүлэгч авиа”

1 анги

Тайлбар тэмдэглэл

Хичээлийг "Эгшиг ба гийгүүлэгчийн авиа" сэдэв дээр үндэслэсэн болно.

"Оросын сургууль" боловсролын систем

Зүйл:бичиг үсгийн сургалт

Анги: 1

Заавар: V.G Горецкийн "ABC" сурах бичиг

Хичээлийн зорилго:

Хэсэгчилсэн хайлтын үйл ажиллагааг зохион байгуулах замаар "эгшиг ба гийгүүлэгч" авианы тухай ойлголтыг өг.

Даалгаварууд:

боловсролын:

    эгшиг ба гийгүүлэгчийн онцлогийг танилцуулна ;

    үгийн дууны дүн шинжилгээ хийж сурах;

    дуу авиаг ялгаж сурах: эгшиг ба гийгүүлэгч;

    өгөгдсөн дуу авианы шинж чанарыг тодорхойлох, түүний шинж чанарыг нэрлэх.

хөгжиж буй:

    фонемик сонсгол, анхаарал, ой санамж, аман - логик, харааны - дүрслэлийн сэтгэлгээг хөгжүүлэх;

    одоо байгаа туршлага, мэдлэг дээрээ үндэслэн сурагчдын яриаг хөгжүүлэх;

    ажиглалт дээр үндэслэн дүгнэлт гаргах чадварыг хөгжүүлэх.

боловсролын:

    унших сонирхлыг хөгжүүлэх;

    соёлын харилцааны ур чадварыг бий болгох;

    бусдын санаа бодлыг хүндэтгэх, бие биенээ сонсох чадварыг төлөвшүүлэх;

    багаар ажиллах дүрмийг мэдэж, дагаж мөрдөхийг эрмэлздэг.

Хичээлийн төрөл:Шинэ мэдлэг олж авах.

Тоног төхөөрөмж:өгүүлбэрийн схемийн карт, үгийн диаграмын квадрат, бичиг үсгийн дэвтэр, компьютер танилцуулга, ажлыг үнэлэх дугуйлан.

Төлөвлөсөн үр дүн:

сэдэв:

эгшиг ба гийгүүлэгч хоёрын авиаг ялгадаг

хувийн:

    боловсролын материалд боловсролын болон танин мэдэхүйн сонирхлыг харуулдаг;

    боловсролын үйл ажиллагаанд амжилтанд хүрэх шалтгааныг ойлгодог

мета сэдэвБүх нийтийн боловсролын үйл ажиллагаа:

зохицуулалт

    багшийн тусламжтайгаар хичээл дэх үйл ажиллагааны зорилгыг тодорхойлдог;

    материалтай ажиллах үндсэн дээр өөрийн таамаглалыг (хувилбар) илэрхийлж сурдаг;

боловсролын

    үгийн дуу авианы бүтцийг томьёолохдоо тэмдэг-бэлгэдлийн хэрэгслийг ашигладаг;

    анги, багшийн хамтарсан ажлын үр дүнгийн талаар дүгнэлт гаргах;

харилцах чадвартай

    бусдын яриаг сонсож, ойлгодог;

    хосоороо ажиллаж сурдаг.

Сургалтын аргууд:

 Аман, харааны, асуудалтай, хэсэгчлэн хайх.

Сургалтын хэлбэрүүд:

      урд талын ажил;

      бүлэг;

    • хувь хүн.

Хичээлийн төлөвлөгөө:

1. Зохион байгуулалтын мөч. Боловсролын үйл ажиллагаанд өөрийгөө тодорхойлох.

2.. Мэдлэгээ шинэчлэх, үйл ажиллагааны бэрхшээлийг засах.

3. Сурах даалгавар тавих

4. Шинэ мэдлэгийн “нээлт”

5. Анхдагч нэгтгэх

8. Тусгал

Технологийн хичээлийн газрын зураг

Цаг хугацаа

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Цутгамал

1. Боловсролын үйл ажиллагаанд өөрийгөө тодорхойлох. Зохион байгуулах цаг.

Хонх чанга дуугарлаа
Хичээл эхэлж байна.
Бидний чих толгой дээрээ байдаг,
Нүд нь том нээлттэй
Бид сонсож, санаж байна,
Бид нэг минут ч дэмий үрдэггүй

Таныг сайхан сэтгэлтэй байгаа гэж найдаж байна, хичээлийн туршид сайхан сэтгэлтэй байхыг хүсч байна. Бидний уриа бидэнд туслах болно:

Бүгдээрээ, бүгдэд нь өдрийн мэнд!

Бидний залхуурлыг замаас зайлуул!

Намайг ажиллахад битгий саад болоорой!

Хичээлдээ бүү саад бол!

Хувийн:урам зориг, өөрийгөө тодорхойлох

Зохицуулалт:зорилго тавих

Харилцааны:багш, ангийнхантайгаа боловсролын хамтын ажиллагааг төлөвлөх

2. Мэдлэгээ шинэчлэх, үйл ажиллагааны бэрхшээлийг засах.

Өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Та тэднийг таньсан уу? Тэд ч бас бидний ажилд оролцох хүсэлтэй байгаа. 2 тал.

- Бидний яриа юунаас бүрддэг вэ?

.

\______ _____ _____ .

Слайд 3. Шалгаж байна.

Өгүүлбэрийг хөршдөө шивнэж дахин хэл. Одоо та нарын нэг нь энэ өгүүлбэрийг тод, чанга хэлэх болно, үлдсэн нь дараагийн үгийг дуудах бүрт алга таших ёстой.

-Үг юунаас бүтдэг вэ?

Ямар дуу чимээ байдаг вэ?

Хүүхдүүд хүүхэлдэйн киноны баатруудыг нэрлэнэ .

Бичгийн болон аман яриа.

Хүүхдүүд жишээ өгдөг.

Саналуудаас.

Энэ бол санал юм.

Самбар дээр сууж буй сурагч диаграмм зурдаг.

Хүүхдүүд ажлаа хийдэг.

Хүүхдүүд үүнийг хийдэг.

Гурван үг.

Түр зогсоно.

Дуу чимээ.

Дуу чимээнээс.

Бид мэдэхгүй.

Танин мэдэхүйн

Зохицуулалтын

Танин мэдэхүйн:

Харилцааны:хосоороо болон хамтран ажиллах чадвар.

Танин мэдэхүйн:

логик: объектын шинжилгээ

3. Сурах даалгавар тавих

Мэдэхийг хүсч байна? Энэ тухай Маша, Миша хоёрт хэлье

нэртэй шувуу.

Энэ бол бидний эртний найз юм:

Тэр байшингийн дээвэр дээр амьдардаг -

Урт хөлтэй, урт хамартай

Тэр ан хийхээр нисдэг.

Мэлхийн хувьд намаг руу.

Өрөвтасын талаар та юу сурсан бэ?


Бид ямар дуу чимээ сонсдог вэ?

Өрөвтас

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл

Самбар дээр нэг хүн, бусад нь шивэх номонд байна

Бид мэдэхгүй. Өөр.

Зохицуулалт:зорилго тавих.

Танин мэдэхүйн:

Харилцаа холбоо

Зохицуулалт:

Танин мэдэхүйн:тэмдэг-бэлэгдлийн үйлдэл (загварчлах)

Танин мэдэхүйн:боловсролын асуудлыг тодорхойлох

4. Шинэ мэдлэгийн “нээлт”

    Төрөл бүрийн дуу чимээг танилцуулж байна. Эгшиг.

1.– Үүнийг найрал дуу гэж нэрлэ эхлээдэнэ үгэнд сонсогдож байгаа бөгөөд одоо - сүүлчийн.

Биднийг бодож байна уу адилханэсвэл өөрөөрБид эдгээр дууг дууддаг уу?

маш чимээгүй...

Одоо илүү чанга, бүр чанга.

Аманд юу тохиолддог вэ?

Оролдоод үз амаа чанга хаамөн энэ дууг хэлээрэй ...

Болсон уу?

Биднийг дуугаар ярих үед агаар дамждаг

Амаа яаж ангайж байна вэ?

- Дуудлага хийх явцад агаар ямар ч саад бэрхшээлгүйгээр чөлөөтэй өнгөрч, хоосон хоолойгоор дамжин өнгөрч байгаа мэт сонсогддогийг эрдэмтэд эгшиг гэж нэрлэдэг.

Биеийн тамирын боловсрол

Бос. Үзүүлэх.

Мэлхий яаж үсэрдэг вэ? Тэр яаж хашгирдаг вэ?

Аль зураг нэмэлт үү?Яагаад?

1.– Яг ямар дууг сонссон бэ?

Хэлээч!

Агаар дамждаг үнэгүй?

өрөвтас.

Эрдэмтэд дуудагдах явцад саад бэрхшээл тулгардаг авиаг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг.

хамтэгшиг.

Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох:

[ А]

[ Т]

өөрөөр

Нээлттэй

Хүүхдэд зориулсан хувилбарууд

Өргөн

Хүүхдүүд хөдөлгөөн хийдэг

Ко-ко-ко!

Ку-ка-ре-ку!

Ква-ква!

Мэлхий бол шувуу биш

Идэх

Эгшиг ба гийгүүлэгч

Харилцааны:бүлэгт ажиллах чадвар.

Танин мэдэхүйн:логик - таамаглал дэвшүүлж, тэдгээрийг зөвтгөх;

Харилцааны:мэдээлэл хайх, цуглуулах чиглэлээр идэвхтэй хамтран ажиллах

Танин мэдэхүйн:багшийн тусламжтайгаар асуудлыг тавьж шийдвэрлэх

Танин мэдэхүйн:Логик: шинж чанарыг тодруулахын тулд объектуудад дүн шинжилгээ хийх.

Зохицуулалт:

төлөвлөх, үйл ажиллагааны дарааллыг тодорхойлох

Танин мэдэхүйн:шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох,

логик гинжийг бий болгох

Танин мэдэхүйн:логик: онцлог шинж чанарыг тодруулахын тулд объектын шинжилгээ

Харилцаа холбоо: аман хэлбэрээр үг хэллэгийг ухамсартай, сайн дураараа бүтээх;

5. Анхдагч нэгтгэх

Машад туслаач

1. "Үгийг хэл" тоглоом

Дуу нь гарч байна ...

Таагаарай

Ямар дуу чимээ таарч байна вэ?

Шуурхай, шивнэх, шажигнах,

Бүр хурхирч, исгэрч,

Гэхдээ би тэдэнд дуу дуулахыг хүсэхгүй байна.

Ссс... - могойн шүгэл сонсогдов.

Чшш... - унасан навч шуугина.

Жж... - цэцэрлэгт зөгий шуугиж байна.

Ррр... - хөдөлгүүрүүд дуугарав.

2. Сурах бичгийн 14-15-р хуудасны дагуу ажиллана.

a) - Өөр өөр дуу авиаг хэрхэн дууддагийг ажигла.

б) - Барианы шугаманд хамгийн түрүүнд ямар дуу гарч ирдэг вэ? Слайд 9.

в) - р дээрх зураг, диаграммыг харна уу. 14. Улаан дөрвөлжингийн оронд ямар авиаг дууддаг вэ?

Тэдгээрийн зураг, диаграммыг х. 15.

Зураг, диаграммыг тааруулна уу.

Хүүхдүүд тоглож байна

Эгшиг

Хүүхдүүд таамаглаж байна

гийгүүлэгч

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл

Хоёр хоёроороо ажил

Эгшиг

Тэд амандаа ямар ч саад тотгор учруулдаггүй.

Эгшиг

Дууны тоогоор

Танин мэдэхүйн: шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох,

логик гинжийг бий болгох

Танин мэдэхүйн: шалтгаан-үр дагаврын холбоо тогтоох,

логик гинжийг бий болгох

Харилцаа холбоо: өгөгдсөн даалгаврын дагуу ярианы мэдэгдлийг бий болгох чадвар.

Харилцааны:хосоор ажиллах чадвар; янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэх

Хувийн:үзэл бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх. Танин мэдэхүйн:тэмдэг-бэлэгдлийн үйлдэл (загварчлах).

Харьцуулах үндэслэл, шалгуурыг сонгох.

6. Мэдлэгийн системд оруулах, давтах.

Тоглоом "Дууг барих"

Бос

(нугас, бар, илжиг, чоно, цацагт хяруул, үнэг, боа, хулгана)

Миша чамайг шалгаж байна.

Тэд юу хийж байна?

Хүүхдүүдийн тухай үлгэр зохио. Тэдэнд нэр өг. Диаграмм хийх. Хүмүүсийн нэрийг том үсгээр бичдэг гэдгийг санаарай. Үүнийг диаграм дээр харуул.

Хүүхдүүд эгшиг авиаг барьдаг

Хулгана, лууван, бөөрөлзгөнө, халбага, сонгино, шалбааг.

Хүүхдүүдийн мэдэгдэл

Хүүхдүүд ажлаа бие даан хийдэг.

Танин мэдэхүйн: тархины тоглоом объектуудын харьцуулалт, ангилал Зохицуулалт:үйл ажиллагааны өөрийгөө хянах; ажлын үр дүнг өөрөө үнэлэх.

Танин мэдэхүйн:шалтгаан-үр дагаврын холбоог бий болгох, үндэслэлийн логик хэлхээг бий болгох

7. Тусгал

2. Яриа:

Хичээлийн сэдэв юу байсан бэ?

Та ямар зорилго тавьсан бэ?

Та тэднийг даван туулж чадсан уу?

Хэрэв та сонирхож байсан бол бүх зүйл тодорхой, бүх зүйл бүтсэн

Хэрэв та заримдаа эргэлзэж байсан бол та алдаа гаргасан

Хэрэв та сэдвийг ойлгоогүй бол энэ нь тийм ч сонирхолтой биш байсан

Эгшиг болон гийгүүлэгчийг сонсдог. Ярианы дууг ялгаж сур

Дохио харуулах.

Ногоон тойрог

Шар тойрог

Улаан тойрог

Зохицуулалт:

зохих ретроспектив үнэлгээний түвшинд үйл ажиллагааны зөв байдлыг үнэлэх чадвар.

Хувийн:

боловсролын үйл ажиллагааны амжилтын шалгуурт үндэслэн өөрийгөө үнэлэх чадвар

Зохицуулалт:өөрийгөө хүндэтгэх

Хичээлийн үеэр

I Зохион байгуулах цаг. Боловсролын үйл ажиллагаанд өөрийгөө тодорхойлох.

Хонх чанга дуугарлаа
Хичээл эхэлж байна.
Бидний чих толгой дээрээ байдаг,
Нүд нь том нээлттэй
Бид сонсож, санаж байна,
Бид нэг минут ч дэмий үрдэггүй

Таныг сайхан сэтгэлтэй байгаа гэж найдаж байна, хичээлийн туршид сайхан сэтгэлтэй байхыг хүсч байна. Бидний уриа бидэнд туслах болно:

Бүгдээрээ, бүгдэд нь өдрийн мэнд!

Бидний залхуурлыг замаас зайлуул!

Намайг ажиллахад битгий саад болоорой!

Хичээлдээ бүү саад бол!

II. Мэдлэгийг шинэчлэх, үйл ажиллагааны бэрхшээлийг засах.

Сурсан зүйлээ давтах

Өнөөдөр манай хичээлд зочид ирлээ. Та тэднийг таньсан уу? Тэд ч бас бидний ажилд оролцох хүсэлтэй байгаа. 2 тал.

Маша, Миша хоёрт ямар төрлийн яриа мэддэгийг хэлье?

– Аман болон бичгийн ярианы жишээг өг.

- Бидний яриа юунаас бүрддэг вэ?

– Миний яриаг сонсоод юу хэлэхээ тодорхойл: – Улиасны навч шарласан .

– Энэ саналын тоймыг хэн гаргах вэ?

\______ _____ _____ .

3-р слайдыг шалгаж байна

Өгүүлбэрийг хөршдөө шивнэж дахин хэл.

Одоо та нарын нэг нь энэ өгүүлбэрийг тод, чанга хэлэх болно, үлдсэн нь дараагийн үгийг дуудах бүрт алга таших ёстой.

- Энэ өгүүлбэрт хэдэн үг байна вэ?

– Аман ярианд үгсийг бие биенээсээ хэрхэн ялгадаг вэ?

- Та үг хэлэх үедээ юу сонссон бэ?

-Үг юунаас бүтдэг вэ?

Ямар дуу чимээ байдаг вэ?

III. Сурах даалгавар тавих

Нэг үгийн дууны шинжилгээ

Өнөөдөр бид энэ асуудлыг шийдэж, бидний ярианы бүх дууг аль бүлэгт хувааж болох, яагаад гэдгийг олж мэдэх болно.

Мэдэхийг хүсч байна? Энэ тухай Маша, Миша хоёрт хэлье.

Сайн байна. Гэхдээ эхлээд бидний дууг сонсох үгийг тааварлаарай. Энэ үгээр нэртэй шувуу.

Энэ бол бидний эртний найз юм:

Тэр байшингийн дээвэр дээр амьдардаг -

Урт хөлтэй, урт хамартай

Тэр ан хийхээр нисдэг.

Мэлхийн хувьд намаг руу.

Өрөвтасын талаар та юу сурсан бэ?

Энэ үгийг дахин хэл.

Дууны найрлагыг бичье: (диаграмм)


Бид ямар дуу чимээ сонсдог вэ?

IV. Шинэ мэдлэгийн "нээлт"

1. Янз бүрийн дуу чимээтэй танилцах. Эгшиг.

Дууны шинжилгээ. (бүлгийн ажил).

1.– Үүнийг найрал дуу гэж нэрлэ эхлээдэнэ үгэнд сонсогдоно

Одоо - сүүлчийн.

Биднийг бодож байна уу адилханэсвэл өөрөөрБид эдгээр дууг дууддаг уу?

Ажиглацгаая - эхний дууг дахин хэлээрэй, гэхдээ маш чимээгүй...

Одоо илүү чанга, бүр чанга.

Аманд юу тохиолддог вэ?

Оролдоод үз амаа чанга хаамөн энэ дууг хэлээрэй ...

Болсон уу?

- Агаар нь бидэнд дуу авиа гаргахад тусалдаг.

2. Бид ямар нэгэн дуу авиа ярихад агаар дамждаг ямар ч саад бэрхшээлгүйгээр чөлөөтэй.

Амаа яаж ангайж байна вэ?

Гэвч тэд амаа хааж, хаалт үүсгэв - ямар ч чимээ гарсангүй.

Агаарын урсгалыг чөлөөтэй болгодог дуу чимээ, хоосон хоолойгоор дамжих мэт саад бэрхшээл тулгаралгүйгээр эрдэмтэд дуудсан эгшиг.

Тэд үргэлж дуу хоолойгоор ярьдаг тул эгшиг гэж нэрлэдэг.

Биеийн тамирын боловсрол

Бос. Үзүүлэх.

Тахиа яаж алхдаг вэ? Тэр яаж хашгирдаг вэ?

Азарган тахиа хэрхэн алхдаг вэ? Тэр яаж хашгирдаг вэ?

Нугас яаж алхдаг вэ? Тэр яаж хашгирдаг вэ?

Мэлхий яаж үсэрдэг вэ? Тэр яаж хашгирч байна

Аль зураг нэмэлт үү?Яагаад?

    гийгүүлэгч авиаг танилцуулж байна.

1.– Яг ямар дууг сонссон бэ? Хэлээч!

Агаар дамждаг үнэгүй?

2.– Одоо үгийн сүүлчийн дууг хэл өрөвтас.

Агаар бас чөлөөтэй урсаж байна уу эсвэл хаалт байна уу?

Гэхдээ хэлээ юунд ч хүргэхгүйгээр энэ дууг гаргахыг хичээ. Болсон уу?!

Эрдэмтэд тэднийг дуудахдаа саад тотгор учруулсан дуу авиаг гийгүүлэгч гэж нэрлэдэг.

Орос хэл дээрх гийгүүлэгч нь үргэлж эгшигтэй хамт явдаг - ийм учраас тэд хамтэгшиг.

3. Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох:

- Хичээлийн сэдвийг бид юу гэж нэрлэж болох вэ?

V. Анхдагч нэгтгэх

Машад туслаач

1. Тоглоом "Үгийг хэл"

Амаар дамжин агаар чөлөөтэй урсаж,

Дуу нь гарч байна ...

ТаагаарайСлайд 6.

Ямар дуу чимээ таарч байна вэ?

Шуурхай, шивнэх, шажигнах,

Бүр хурхирч, исгэрч,

Гэхдээ би тэдэнд дуу дуулахыг хүсэхгүй байна.

Ссс... - могойн шүгэл сонсогдов.

Чшш... - унасан навч шуугина.

Жж... - цэцэрлэгт зөгий шуугиж байна.

Ррр... - хөдөлгүүрүүд дуугарав. Слайд 7.

Эгшиг авиаг гийгүүлэгчээс хэрхэн ялгах вэ?

a) - Өөр өөр дуу авиаг хэрхэн дууддагийг ажигла.

б) - Барианы шугаманд хамгийн түрүүнд ямар чимээ гарч ирдэг вэ?

в) -р дээрх зураг, диаграммыг харна уу. 14.

Улаан дөрвөлжингийн оронд ямар дуу авиа гардаг вэ?

Яагаад өөр өөр үгс ижил загвартай байдаг вэ?

Тэдгээрийн зураг, диаграммыг х. 15.

Зураг, диаграммыг тааруулна уу.

VI. Мэдлэгийн системд оруулах, давтах.

Тоглоом "Дууг барих"(зогсож)

-Одоо би өөр үг хэлэх болно. Хэрэв үг нь эгшгээр эхэлсэн бол алгаа таших. Хэрэв та зөвшөөрвөл алга таших хэрэггүй.

(нугас, бар, илжиг, чоно, цацагт хяруул, үнэг, боа хуяг, хулгана). Миша чамайг шалгаж байна.

Сурах бичгийн зурагтай ажиллах хуудас 15.

Бид хэнийг урд талд нь харж байна вэ?

Тэд юу хийж байна?

Хүүхдүүдийн тухай үлгэр зохио.

Тэдэнд нэр өг.

Диаграмм хийх.

Хүмүүсийн нэрийг том үсгээр бичдэг гэдгийг санаарай. Үүнийг диаграм дээр харуул.

III. Рефлекси

1. Сэтгэл зүйн тайвшрал, стресс тайлах

Нүдээ аниад өнөөдрийн хичээл дээр болсон бүх зүйлийг санаарай.

2. Яриа:

Хичээлийн сэдэв юу байсан бэ?

Та ямар зорилго тавьсан бэ?

Эдгээр зорилтууд биелсэн үү?

Танд ямар нэгэн бэрхшээл тулгарсан уу?

Та тэднийг даван туулж чадсан уу?

Хэрэв та сонирхож байсан бол бүх зүйл тодорхой байсан, бүх зүйл амжилттай болсон, ногоон тойргийг өргө.

Хэрэв та заримдаа эргэлзэж, алдаа гаргасан бол шар тойргийг дээшлүүл.

Хэрэв та сэдвийг ойлгохгүй байгаа эсвэл тийм ч сонирхолтой биш байсан бол улаан тойргийг дээшлүүлээрэй.

Бид өнөөдөр сайн ажилласан. Маша ба баавгай хоёр бидэн дээр ирэх нь гарцаагүй.

Людмила Поротикова
"Эгшигт авиа" танилцуулга

Дууүг, өгүүлбэрийн хамт хэлний үндсэн нэгж юм. Энэ бол нэг үе мөчөөр илэрхийлэгддэг хамгийн богино, хуваагдашгүй нэгж юм. Өөрсдөө дуугарнаямар ч утга агуулаагүй боловч чухал утгын ялгааг гүйцэтгэдэг үүрэг: тэд гаднах байдлыг бий болгодог, дуу чимээүгсийн бүрхүүл бөгөөд ингэснээр үгсийг бие биенээсээ ялгахад тусалдаг (бак-булл-бок-бук, нимбэгний амсар, гунигтай самбар). Үг нь тоо хэмжээгээрээ ялгаатай дуугарна(хэрээ - юүлүүр, маргаан - спорт, багц дуугарна(нэг хоёр ба түүнээс дээш ялгаа дуугарна, байршлын дараалал дуугарна(бут - тогших, хамар - унтах, заламгай - барж). Үүнээс бусад нь дуугарна, стресс нь үг, тэдгээрийн хэлбэрийг ялгахад тусалдаг (цайз - цайз, хулчгар - хулчгар).

Дуу чимээАгаарыг гаргах үед хэл ярианы аппаратад үүсдэг. Хэрэв агаарын урсгал нь замдаа саад тотгор учруулахгүйгээр амны хөндийгөөр чөлөөтэй дамждаг бол энэ нь тодорхой болно. эгшиг. Үүний зэрэгцээ дууны утаснууд чангарч, шилжиж, агаарын урсгал нь тэднийг чичирч, улмаар хөгжмийн аялгуу, өөрөөр хэлбэл дуу хоолой үүсдэг. Орос хэл дээр 6 эгшиг авиа, хэлний өргөлтийн зэрэг, амны хөндийд байрлах газар, уруулын оролцоо, оролцоогүй байдлаас ялгаатай. Дуудлага Эгшиг авиа нь байрлалаас хамаарна: стресст орсон эгшиг тод дуудагддаг, стрессгүй байрлалд тэдгээр нь бууралтад өртдөг, өөрөөр хэлбэл тэдгээр нь бага тод, бага эрчимтэй дуудагддаг.

Сэдвийн талаархи нийтлэлүүд:

Зорилго: Эгшиг ба гийгүүлэгчийг зөв таних чадварыг хөгжүүлэх. Хүүхдүүдэд дуу авиаг зөв байрлуулах даалгавар өгдөг.

Хүүхдийн дууны дуудлагын дутагдлыг засах нь дуу авиа гаргах, автоматжуулах, фонемик чадварыг нэгэн зэрэг хөгжүүлэх явдал юм.

GCD-ийн хураангуй "Эгшиг авиа [A], [U], [I]" GCD-ийн зорилго: Боловсрол: - [A], [I], [U] эгшиг авиаг тодорхой илэрхийлэх чадварыг нэгтгэх; - фонемик шинжилгээний ур чадварыг сайжруулах.

Яриа хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Эгшиг авиа [A], [O], [E]" Яриа хөгжүүлэх боловсролын үйл ажиллагааны хураангуй "Эгшиг авиа [A], [O], [E]" Боловсролын чиглэл: ярианы хөгжил Боловсролын чиглэлүүдийн нэгдэл:.

Хичээлийн хураангуй “Эгшиг авиа. Эгшиг авианы шинж тэмдэг. Эгшиг авианы үе ялгах үүрэг" 2-р анги Орос хэл дээрх хичээлийн тэмдэглэл нь Зайны боловсролын төвийн оюутнуудад зориулсан "Оросын сургууль" (2-р анги) сургалтын хөтөлбөртэй тохирч байна.

Зорилтууд: 1. Боловсрол: [A] [O] [U] [I] дууны сонсголын болон моторт дүрсийг нэгтгэх; “L” авиаг тусад нь, үе болгон автоматжуулна.

Уншиж бичиж сурах бэлтгэлийн ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй “Эгшиг авиа. давталт" Уншиж бичиж сурах бэлтгэлийн ахлах бүлгийн хичээлийн хураангуй “Эгшиг авиа. Давталт." Зорилго: хүүхдүүдийг эгшгийг ялгахад сургах.

Ачааж байна...