clean-tool.ru

Риси пристосованості до польоту травної системи птахів. Пристосування птахів до польоту

Муніципальні казенний загальноосвітній заклад «Богородська школа №8»

Методична розробка уроку:

«Особливості внутрішньої будови птахів. Риси пристосованості птахів до польоту»

Виконала: вчитель біології

С.В. Куликова

м. Богородськ - 2017

Цілі уроку:

Вивчити особливості внутрішньої будови птахів пов'язані з польотом;

показати місце птахів у системі живої природи;

вчити бачити прекрасне у світі птахів, показати єднання людини та природи.

Завдання уроку:

Освітні

Забезпечити засвоєння учнями знань про процеси життєдіяльності птахів,

Про особливості будови їх внутрішніх органів у зв'язку з функціями, пристосованістю до польоту.

Навчити розпізнавати системи органів класу птахів, встановлювати взаємозв'язок між будовою та функції органів.

Розвиваючі

Сприяти розвитку логічного мислення,

Вміння порівнювати, аналізувати,

Виділити причинно – слідчі зв'язки у природі.

Виховують

Продовжити виховання любові та дбайливого ставлення до природи.

Обладнання: зображення птахів,

використання презентації «Особливості будови птахів. Риси пристосованості птахів до польоту».

Хід уроку

1.Організаційний момент.

Привітання: Птахи дивовижні створення живої природи. Вони - птахи один із найважливіших природних компонентів, їхня роль значна. Але птахи це й окраса природи. Увійшовши до лісу чи йдучи полем, нас супроводжують голоси птахів

Питання - Як називається розділ зоології, що вивчає птахів? (орнітологія)

До якого типу належать птахи у царстві Тварин? (Хордові) слайд-2

На дошці: Тип: Хордові

Клас: Птахи

Сьогодні ми з вами продовжимо знайомитись із Класом «Птахів», з особливостями будови птахів у зв'язку із пристосованістю птахів до польоту.

Проблема уроку: чи можна назвати птахів живими літальними апаратами?

Опитування пройденого матеріалу

На попередньому уроці ми познайомилися деякими рисами пристосованості птахів до польоту. Слайди 3.4,5

Які ж це риси? (Покрови, скелет та мускулатура)

Вдома ви повинні були почати заповнювати таблицю та занести риси пристосованості до таблиці.

Робота з таблицею

1.Тіло птиці вкрите пір'ям.

Яке значення пір'я? Учні відповідають.

Природа подарувала птахам універсальний одяг пір'яний покрив, який їх обігріває в холод, захищає від нападу та головне пристосований цей одяг для польоту.

2. Які особливості будови кінцівок у птахів? Учні відповідають.

Рух у повітрі здійснюється за допомогою передніх кінцівок, перетворених на крила,та хвоста. Крила служать як аеродинамічними поверхнями, що утримують птаха в повітрі, так і джерелами тяги для руху вперед.

При польоті птах здійснює крилами ритмічні синхронні рухи.

Згадаймо!- Якими повинні бути птахи, щоб піднятися у повітря? Відповіді учнів.

    з одного боку вони повинні бути легкими, щоб піднятися в повітря (порівняли птаха з повітряною кулькою, наповненою повітрям. Демонстрація повітряної кульки.

    з іншого – дуже сильними, як важкоатлети (зображення спортсмена важкоатлета)

Питання - Що ж дозволяє птаху одночасно бути легкою, як повітряна кулька і сильною як важкоатлет?

3. Які особливості кістяка? Відповіді учнів. (слайд 6)

Скелет птахівмає свої особливості, і вони також пов'язані з польотом.

Кістки птиці дуже легкі, оскільки вони порожні. Деякі кістки мають порожнини, що наповнюються повітрям, пов'язані з органами дихання. Однак, незважаючи на легкість, кістки птиці дуже пружні та міцні. Ці якості необхідні, щоб подолати всі труднощі польоту.

Людина теж навчилася літати. Але не за допомогою крил, прикріплених до тіла. Адже людина зовсім непристосована до польоту, і щоб виправити це становище, йому потрібно було придумати щось радикальніше.

Що? (наприклад = літак)

Що ж піднімає птаха у небо?

Що дозволяє нам піднімати та опускати руки? Відповіді учнів – м'язи.

Які м'язи? Де вони розташовані?

М'язи крила, грудні м'язи.

Вчитель - М'язи птахів досягли високого розвитку.

Вага грудних м'язів людини, що рухають плечі і руки, становить лише один відсоток від загальної ваги його тіла, тоді як у деяких птахів цей показник досягає 30 відсотків від загальної ваги.

Питання, - Які м'язи птахів-опускають крила? Відповідь учнів – Грудні.

У птахів у кістяку є кістка – кіль, особливий виріст грудини, дозволяє збільшити площу прикріплення грудних м'язів, що сприяють опусканню крила птиці.

Оцінки за Д /З. (складання таблиці) -за складання всіх граф таблиці -«5»,якщо не повністю заповнена без 3 колонки - "4", "3" і "2"на розсуд вчителя.

Пояснення нового матеріалу

Хлопці, як ми вже з'ясували, організм птахів добре пристосований для польоту. Це і пір'яний покрив, крила, особливості скелета. Люди з давніх-давен теж мріяли зробити крила і літати як птахи. І знаходилися умільці, які майстрували чудові конструкції крил... і літали? Відповідь уч-ся, їх припущення.

Значить, мати крила це ще не достатньо, щоб літати.

Мета нашого уроку:подальше вивчення внутрішньої будови птахів. Дізнатися, які є ще особливості будови та функціонування, які допомагаютьпристосуватися птахам до польоту?

Фізмінутка.

Робота у зошит: запис теми уроку

Тема «особливості внутрішньої будови, риси пристосованості птахів до польоту»:

Травна система : розглянемо особливості будови та роботи травної системи (слайди 7,8)

1.Хлопці, подивіться на зображення птахів. Чому у них не однакові дзьоби? З чим це пов'язано? (З харчуванням) відповіді уч-ся.

Особливістьтравної системи – їжа перетравлюється дуже швидко.Наприклад, змія перетравлює протягом 1-2 діб, дрібні сови миша – за 3 години. Соковиті ягоди проходять, кишечник за 8-10 хвилин.

Зазначимо особливості будови травної системи? Слайд

Відділи рот немає зубів

стравохід - зоб - розширена ділянка стравоходу, де накопичується їжа,

шлунок залізистий

м'язовий - орган, в якому проковтнуті камінці) подрібнюють його вміст, тим самим компенсуючи відсутність зубів.

кишечник тонкий

Висновок: Для компенсації енерговитрат під час польоту система травлення адаптована до швидкого процесу перетравлення

Кровоносна система – у кровоносній системі відбулися суттєві зміни.

Кровоносна система - замкнута, 2 кола кровообігу - великий і малий (показати). Слайд 10,11

Скільки камер у серці у плазунів? Назвіть відділи?

У птахів серце камерне – 2 передсердя, 2 шлуночки. Шлуночок повністю розділений навпіл перегородкою. Завдяки таким змінам кров по організму тече незмішана. Що це дає птахові? відповідь уч-ся

Яка кров рухається у великому колі кровообігу?

Кров тілом рухається артеріальна. Яка кров називається артеріальною?

До малого кола надходить кров -? Відповідь уч-ся (Венозна).

Яка кров називається венозною? відповідь уч-ся

Які функції кровоносної системи? Відповідь уч-ся (пересування поживних речовин і постачання організму киснем).

У якому органі кров дає вуглекислий газ, а насичується киснем? Відповідь уч-ся-легким.

Швидкість кровообігу у птахів надзвичайно висока, пов'язана з високою частотою серцевих скорочень. У сніговика 730 разів на хвилину.

Висновок з уч-ся: завдяки появі перегородки в шлуночку, венозної та артеріальної кров не поєднується, і органи забезпечуються кров'ю насиченою киснем. Відбувається це дуже швидко.

Дихальна система . (Слайд 12,13) ​​Використання посібника 1С лабораторії «Навіщо ми дихаємо»

Розглянемо будову та роботу дихальної системи.

Орган, де відбувається газообмін – легкі. Повітря до них потрапляє через ніздрі горло трахея бронхи, - це дихальні трубочки - вчитель демонструє схему будови дихальної системи. Бронхи входять у легені, при цьому вони сильно гілкуються. Багато хто з них закінчується бульбашками, оповиті густою мережею капілярів.

Обмін речовин у птахів йде дуже швидко, зтіла
. Для цього потрібно багато кисню. Тому в будову легень є особливості. Від легень відходять повітряні мішки(демонстрація на слайді ) , які за обсягом у багато разів більші за легені. При помаху крил повітря заповнює легкі та повітряні мішки. Легкі влаштовані таким чином, що повітря проходить через них наскрізь. При вдиху лише 25% зовнішнього повітря залишається безпосередньо у легень, а 75% проходить через них і потрапляє у повітряні мішки. При видиху повітря з повітряних мішків знову йде через легені, але вже назовні, утворюючи так зване подвійне дихання.

Для кращого розуміння процесу дихання демонструється фрагмент мікрофільму лабораторії 1С "Навіщо ми дихаємо" у уч-ся на комп'ютері. Після перегляду відповісти на запитання. Що таке дихання? Навіщо потрібний кисень організму. Яке його значення? (Уч-ся почали вивчати хімію та знання про кисню можуть застосувати, та обґрунтувати побачене. Узагальненням вчителя.)

Висновок: Таким чином, легені постійно насичуються киснем як під час вдиху, так і видиху. Це подвійне дихання позбавляє птахів від задишки: що швидше вони летять, то сильніше дихають. Підвищують енергетику птиці у польоті. Для працюючих м'язів та органів потрібно багато енергії. Повітряні мішки розташовані в проміжках між органами, під шкірою і навіть усередині порожнистих кісток, зменшуючи щільність птиці, роблячи її легшою. Повітряні мішки також захищають внутрішні органи від перегрівання в процесі польоту.

Видільна система: (Слайд 14)бобоподібні нирки, рідкі продукти розпаду, що утворюються, стікають по сечоводів в клоаку і разом з випорожненнями виводяться назовні. Сечового міхура птахи не мають. З чим це пов'язано? (Полегшує птахів у польоті)

Нервова система (слайд15) птахів добре розвинена, в порівнянні з плазунами. Зазначимо, які відділи розвинені краще. (Мозочок, передні півкулі)

Як ви вважаєте чому? За що відповідає мозок? - мозоквідповідає за координацію рухів. Птахам у польоті доводиться багато лавірувати у пошуках їжі, ухилятися від хижаків.

Великі півкулізначно більше, особливо зорові частки мозку.

Органи почуттів - Зір у птахів дуже добрий, особливо у хижих птахів. Колірний зір.

Добре розвинений слух. Нюх у птахів розвинений гірше.

Великий мозок птахів свідчить про їхній високий розвиток: у них складна поведінка (перельоти, турбота про потомство тощо), вони легко навчаються новому, запам'ятовують. Слайд 16

Закріплення . (слайд19) Таким чином, ми дізналися, що внутрішня будова птахів набагато складніша, ніж у плазунів. Особливості зовнішньої та внутрішньої будови птахів говорять про пристосованість птахів до життя в польоті.

Висновок з уроку: Чи можна назвати птаха літальним апаратом? Так. Птахи - досконалий літальний апарат.

Птахи досконало пристосовані до польоту і ми сьогодні спробували це довести.

Перегляд слайду 20. При подальшому вивченні тварин ми дізнаємося про ще одну групу літаючих тварин.

Слайд21 Рефлексія з уроку.

Виставлення оцінок за урок.

Будинки §42, таблиця.

Заповнити таблицю, розпочату на попередньому уроці. Вкажіть риси пристосування птахів до польоту.

На уроці можна використовувати ЦОР – презентацію, мікрофільм із навчального цифрового посібника 1С: Лабораторія «Навіщо ми дихаємо»

Тема урока:Середовище проживання та зовнішню будову птахів.

Мета уроку:формування знань учнів про особливості зовнішньої будови птиці, пов'язані з польотом і середовищем проживання.

Завдання:

    забезпечити знання учнями загальної характеристики птахів, особливостей їх організації у зв'язку з пристосованістю до повітряного середовища проживання.

    сприяти розвитку у школярів умінь аналізувати та порівнювати пізнавальні об'єкти;

    створити умови для включення учнів до активної пізнавальної діяльності, дослідницької роботи;

    виховувати прагнення до збереження видового розмаїття птахів

Форма уроку:урок - дослідження

Тип уроку:урок відкриття нових знань

Методи: частково-пошуковий, дослідний, словесний

Форми:групова, індивідуальні

Устаткування: опудала птахів, таблиці «Тип Хордові. Клас Птаха», набір пір'я, інтерактивний мікроскоп.

Хід уроку:

    Орг.момент:

    Актуалізація знань: Звучить монолог Катерини з твору «Гроза» Островського «Чому люди не літають?

Я говорю, чому люди не літають так, як птахи? Знаєш, мені іноді здається, що я птах. Коли стоїш на горі, то тебе й тягне летіти. Отак би розбіглася, підняла руки і полетіла»

Хлопці, а ви зможете відповісти на це запитання?

Мотивація:

Чудо польоту - ця якість була для людей завжди і бажаною, і недосяжною, і завидною. Але політ - це і є якраз характерною рисою тварин, вивчення яких ми починаємо сьогодні. Про який клас йтиметься? Запис теми уроку. Демонстрація відеофільму про птахів.

Птахи - це дивовижні тварини, які є найбільш процвітаючою групою тварин. Про це говорить той факт, що птахів зараз налічується 9 тисяч видів, тоді як ссавців у 2 рази менше. Вони спробували освоїти повітряне середовище проживання, і ця спроба їм вдалася блискуче. Навіть людина, яка поставила себе на вершину еволюційних сходів, не здатна літати. Легко і невимушено злетіти вгору, ніби без жодних зусиль відриваючись від землі, проноситися над неосяжними просторами води і суші здатні тільки птахи.

    Операційно-виконавчий етап.

3.1.Постановка проблеми:

Які питання у вас виникають, дивлячись на ці дивовижні створіння?

    Чому птахи літають?

    Навіщо птахові літати?

    Навіщо птахи переривають політ?

На яке питання ми маємо дати відповідь? (ПРО ЗАСТОСУВАННЯ ДО ПОЛЬОТУ)

Щоб вирішити питання ми проведемо низку досліджень. Наука про птахів називається ОРНІТОЛОГІЯ, а ми будемо з вами орнітологами-дослідниками.

      Визначення теми дослідження.

Об'єктомдослідження є Клас Птаха.

Предметдослідження: пристосування птахів до польоту.

      Визначення мети дослідження.

Метоюнашої роботи є вивчення особливостей зовнішньої будови птиці, пов'язані з польотом та середовищем проживання.

      Висунення гіпотези.

Як ми зможемо досягти мети уроку? (Відповіді дітей)

      Вибір способу вирішення проблемної ситуації.(Робота з підручником, додатковою інформацією, мікроскопом, набором пір'я, чучелами птахів)

      Складання плану дослідження:

Дослідження 1.

Виконайте завдання"Зовнішня будова птиці" . (Виконують усі)

Робота з чучелами птахів-натуральними об'єктами за планом: 2-3 хв.

1гр.-грак 2 гр.-горобець 3гр.- ластівка

1) Пристосованість у зовнішній будові:

Досліджувані органи

Пристосування

1.Відділи тіла:

2.Форма тіла

3.Покров тіла

Афішування результатів. Слайди.

Висновок:Форма тіла________________, це_____________ тертя у повітрі та полегшує політ.

Покров, який _______________опір на польоті і__________ тіло птиці.

2) Вивчення відділів тіла:

1 гр.

Пояснити прислів'я: «Всякий птах своїм дзьобом ситий»- стверджує народна мудрість (слайд)

Висновок:

2 гр.

Висновок:

3 гр.Особливості покриву тіла:

Лабораторна робота «Вивчення зовнішньої будови птахів»

«З землі дитина піднімає, а через паркан і силач не перекине»

    Розгляньте колекцію пір'я птиці.

    Вивчіть будову пера, розглянувши малюнок у підручнику (стор.135). Підпишіть частини пера.

    Розгляньте запропоновані види пір'я. Визначте їхню назву.

    За допомогою додаткової інформації заповніть таблицю (стор.134).


У сучасних птахів є два основних типи пір'я - контурне (1,2) та пухове (3). На крилах виростають міцні контурні махові пір'я (1). Контурне перо має вузький твердий стовбур і широке опахало, утворене густою мережею рогових борідок І і II порядку з гачками. Така будова крила робить його гнучким, легким і майже непроникним для повітря.

Контурні покривні (3), налягаючи один на одного вершинами, як черепиці, утворюють на тілі птиці суцільну поверхню, що обтікає, що полегшує політ. Головне значення при польоті мають велике контурне пір'я крил і хвоста.

Пухові пір'я розташовуються під контурними. Оора в них легкі, пухкі, без борідок II порядку. У деяких птахів є ще й пух(6) - коротенький стрижень із пучком борідок на вершині у вигляді пензлика. Пухові пір'я зберігають тепло тіла птиці. А ще зустрічаються щетинки (5,6), вони грають роль дотику.

Групи повідомляють про результати своїх досліджень.

Вчитель доповнює.

1гр. робота з таблицею.

2гр. робота з таблицею

3гр. Як про своє оперення дбають птахи? (Косметика птахів).

Індивідуальна робота:

ЕКОЛОГІЧНИЙ аспект:

    Первинне закріплення:

Чому ж птахи літають? Як вони пристосовані до польоту? Аналіз одержаної таблиці. Висновки:Птахи дуже добре пристосовані до польоту в зовнішній будові: форма тіла обтічна - зменшення тертя, пір'яний покрив, який і захищає від холоду, і зменшує опір в польоті. Наявність хвоста, що регулюють напрямок польоту. Утворення цівки-як посадкового пристрою. Органи відчуттів.

Усі висновки на слайді.

    Рефлексія пізнавальна: Чому ж люди не літають?

    Закріплення: тест виконати.

Але чи не виникало у вас питання:А навіщо птахам літати?

1. Щоб - будувати гнізда вище.

2. Щоб – рятуватися від ворогів.

3. Щоб – ловити видобуток у повітрі.

4. Щоб - виглядати видобуток землі.

5. Щоб добиратися до теплих місць, де більше їжі.

Друге питання:Навіщо птахи переривають політ?

1. Щоб – відпочити.

2. Щоб - вгамувати спрагу.

3. Щоб – висиджувати яйця.

4. Щоб - годувати пташенят.

5. Щоб – збирати корм із землі.

Запропонуйте варіанти відповіді.

Діти, сьогодні на уроці ми з'ясували ряд рис пристосованості птахів до польоту у зовнішній будові. Звичайно, такі пристрої є і у внутрішній будові, але з ними ми познайомимося на наступному уроці.

    Навчальна рефлексія: на дошці картки, поставити магніти.

    Д.З.п.44;

*Навіщо птахам літати?

Навіщо птахи переривають політ

1

Прізвище ім'я_____________________

Досліджувані органи

Пристосування

1.Відділи тіла:

2.Форма тіла

3.Покров тіла

Висновок:

Самооцінка:_____

Робота у групі

Досліджуваний відділ тіла

Пристосування

Голова:

    Очі (де розташовані)

    Дзьоб (будівля)

    Ніздрі (де розташовані)

    Органи слуху

Робота в парі

Пояснити прислів'я: «Всякий птах своїм дзьобом ситий »

Висновок: У птахів добре розвинені _____________, які допомагають ______________ у польоті. Шия___________, забезпечує кращу_________тіла.

Самооцінка:_____

2

Прізвище ім'я______________

Інструктивна картка для уроку.

Завдання 1. Пристосованість у зовнішній будові: Робота у групі

Досліджувані органи

Пристосування

1.Відділи тіла:

2.Форма тіла

3.Покров тіла

Висновок:Форма тіла________________, це_____________ тертя у повітрі та полегшує політ. _____________ покрив, який _______________опір на польоті і__________ тіло птиці.

Самооцінка:_____

Завдання2. Вивчення відділів тіла:

Робота у групі

Досліджуваний відділ тіла

Пристосування

Тулуб (форма)

Верхні кінцівки (назва, де розташовані, покрив)

Нижні кінцівки (де розташовані, яка частина не має оперення, чим покрита?)

Робота в парі

Порівняйте за таблицею будову нижніх кінцівок у різних птахів, із чим пов'язані відмінності?

Висновок:Верхні кінцівки перетворені на ______________. Нижні кінцівки мають ___________, яка не має пера і необхідна для зльоту та посадки птиці.

Самооцінка:______

3

Прізвище ім'я______________

Інструктивна картка для уроку.

Завдання 1. Пристосованість у зовнішній будові: Робота у групі

Досліджувані органи

Пристосування

1.Відділи тіла:

2.Форма тіла

3.Покров тіла

Висновок:Форма тіла________________, це_____________ тертя у повітрі та полегшує політ. _____________ покрив, який _______________опір на польоті і__________ тіло птиці.

Самооцінка:_____

Завдання 2. Особливості покриву тіла: Робота у групі:

    Розгляньте колекцію пір'я птиці.

    Вивчіть будову пера за допомогою інтерактивного мікроскопа та розгляньте малюнок у підручнику. Підпишіть частини пера.



3. Розгляньте запропоновані види пір'я. Визначте їхню назву.

Індивідуально

  1. Використовуючи додаткову інформацію, заповніть таблицю.

Висновок: ___________ покрив складається з________,________,________,_______пір'я. При польоті відіграють роль ______________ пір'я. Будова пера робить його ________________,__________________,___________________.

Самооцінка:_____

Виконайте тест про пристосованість зовнішньої будови птиці до польоту та довкілля.

    Пір'я сприяють збереженню тепла в тілі птиці, оскільки:

А) складаються зі стовбура та опахала;

б) повітря, яке знаходиться між ними, має велику теплопровідність.

В) повітря, яке знаходиться між ними, має малу теплопровідність.

Г) вони змащені маслянистою рідиною, яка утворюється в куприковій залозі.

2. У птахів, на відміну від плазунів, є:

А) хвіст; б) шия; в) крила; г) пазурі.

3. Обтічна форма тіла птахів-це пристосування до:

А) польоту;

Б) захист від хижаків;

В) розмноження;

Г) пошуку корму

4.На ногах птахів є рогові лусочки, що свідчить про їх спорідненість з:

А) плазунами;

Б) земноводними;

В) ссавцями;

Г) кільчастими хробаками.

    У птахів не є пристосуванням до польоту:

А) обтічна форма тіла;

Б) крила;

Г) утворення цівки

Самооцінка:______

Індивідуальна робота:

ЕКОЛОГІЧНИЙ аспект:МІНІ- ДОСЛІДЖЕННЯ УЧНЯ: Нафта. Ніхто не стане сперечатися, що вона потрібна людству. І ніхто не варто стверджувати, що її свідомо викидають у воду, що навмисне влаштовують аварії на нафтопромислах або підпалюють кораблі, що везуть нафту. У результаті всіх цих випадків мільйони тонн нафти опиняються у воді. Страждає світовий океан та його жителі, страждають птахи. Морські птахи вкриті густим шаром пір'я. Їхня щільність забезпечує майже повну ізоляцію від холодної води. Нафта руйнує структуру пір'я. Проводиться експеримент. У склянку з водою наливається нафта (на поверхні утворюється тонка плівка) та опускається перо птиці. Чисте перо легко відновлює свою цілісність. Якщо відокремити борозенки один від одного, то після легкого погладжування, яке птах може зробити дзьобом, цілісність пера відновлюється. У пера, покритого нафтою, борозенки злипаються, і відновити колишній вигляд пера неможливо.

Вигляд покритих нафтою птахів жахає. Пір'я більше не захищає птахів від охолодження. До того ж, у птахів порушується здатність плавати через відсутність повітряного прошарку між тілом та пір'ям. Внаслідок цього птахи глибше занурюються у воду, і часто вже не може добути собі їжу. Проводиться експеримент. Спробуємо змити нафту з пір'я птиці водою – адже у птахів це єдиний засіб. Нічого не вийшло. Якщо птах не вмирає з голоду, то рано чи пізно він загине від переохолодження. Але нещасна істота ще довго може плавати з серцем, що б'ється вдвічі частіше, щоб компенсувати втрату тепла. Можливо, кінець буде прискорений ковтанням невеликої кількості нафти, яка діє як отрута.

Багато пернатів освоїли наземно-повітряне середовище проживання. Пристосування птахів до польоту стало можливим через багато змін у зовнішньому вигляді та внутрішній будові.

Основні ознаки пристосування птахів до польоту

  1. Подвійне дихання.
  2. Літальні м'язи містять велику кількість міоглобіну.
  3. Пір'яний покрив.
  4. Легкий скелет.
  5. Розвинена кровоносна система.
  6. Швидкий обмін речовин.
  7. Видозміна передніх кінцівок у крилах.
  8. Обтічна форма тіла.
  9. Є спеціальна кістка – кіля.
  10. Теплокровність.
  11. Один яєчник.
  12. Зменшено кількість кісток.
  13. Збільшено мозок.
  14. Добре розвинена нервова система.

Як птахи пристосовані до польоту?

У птахів легені немає можливості розширюватися чи стискатися, як в людей. Повітряні мішки виконують усю цю роботу. При вдиху та видиху через легкі птахи рухається свіже повітря, яке запасається в мішках. Тому дихання у птахів називається «подвійним». Щоб запастись достатньою кількістю кисню, у птахів літальні м'язи містять багато міоглобіну.

Внутрішня будова птиці схема

Птахи змушені багато харчуватися, щоб отримувати велику кількість енергії. У них дуже добре розвинена кровоносна та дихальна система. Середній тиск пернатих становить близько 130 мм рт. ст., тоді як у ссавців вона всього — 95 мм рт. ст.

Птахи мають дуже швидкий обмін речовин, температура тіла досягає від 40 до 42 градусів. Висока температура тіла істотно впливає на всі процеси життєдіяльність, а також скорочення м'язів відбувається в рази швидше.

У великій мірі великі м'язи, що рухають кінцівки, розташовані на тілі, а до них вже йдуть сухожилля.

Птахи пережовують свою їжу в шлунку, тому всі жувальні процеси розташовані всередині тіла, що покращує їхню аеродинаміку.

Пернаті мають пір'я, яким не потрібні кровоносні судини, вони надто легкі та м'які. Також крім цього у птахів легкий скелет, який наповнений повітрям. А для кращої координації рухів було збільшено мозок.

Пристосування птахів до довкілля

Залежно від місця проживання зовнішню будову пернатих сильно видозмінено. Наприклад, дятел має дзьоб, який схожий на долото. Він використовує його, щоб діставати комах та личинок з кори дерев. До того ж у нього занадто довга липка мова та гострі пазурі, які дозволяють йому виконувати всі необхідні завдання для продовження життєдіяльності.

Птахи, які живуть у водоймищах, теж мають деякі зміни. Вони мають короткі нижні кінцівки з плавальними перетинками і суцільний пір'яний покрив. Пернаті, що мешкають у пустелях і степах мають захисне забарвлення пір'я, у них прекрасний зір і сильні ноги.

Страусоподібні птахи населяють Африку. Вони не можуть літати, тому що у птахів недорозвинені крила, проте добре розвинені ноги. Птахи можуть розвивати швидкість до 70 км/год, їхня вага становить 50-90 кг, а зростання близько 2,5-2,7 метрів. Мешкають страусоподібні в саванах, пустелях, степах.

  • Стаття по темі

Хижі птахи мають велику вигнуту дзьоб, яку використовують для розриву видобутку на дрібні шматочки. Маючи потужні гострі пазурі, вони чіпляються у видобуток, після чого завдають їм смертоносних поранень або переносять їжу до себе в гніздо. Хижаки можуть довго ширяти в повітрі, у них чудовий гострий зір і чудовий слух.

Пристосованість птахів до польоту

Загальними рисами організації птахів у зв'язку з їхньою пристосованістю до польоту є такі:
Тулуб обтічної форми. Передні кінцівки перетворені на орган польоту- крила,задні кінцівки служать опорою тулубу й у пересування.
Шкіра тонка, суха,позбавлена ​​залоз. Єдина куприкова залоза розташована у хвостовому відділі. Шкіра має рогові утворення у вигляді пір'я,створюють літальні поверхні та захищають тіло від втрат тепла.
Кістки скелета тонкі, міцні, в трубчастих кістках є повітряні порожнини, що полегшують їхню масу. Череп утворений повністю зрощеними, без швів, кістками. Усі відділи хребта (крім шийного) нерухомі. Грудина у літаючих птахів із виступом попереду
- кілем,до якого прикріплюються потужні літальні м'язи. У скелеті задніх кінцівок розвинена довга цівка,що збільшує довжину кроку птиці.
М'язова система сильно диференційована. Найбільші м'язи
- грудні,опускаючі крило. Добре розвинені підключичні, міжреберні, шийні, підшкірніі м'язи ніг.Рухи птахів швидкі та різноманітні: ходьба, біг, стрибки, лазіння, плавання. Види польоту- махаючийі ширяючий.Птахи багатьох видів здатні здійснювати далекі перельоти.
Особливості будови травної системи пов'язані з необхідністю швидкого розщеплення великих обсягів їжі та полегшення маси травного тракту. Це досягається завдяки відсутності зубів, участі дзьоба та язика у добуванні їжі, розм'якшенні її в розширеній частині стравоходу.
- зобі,змішування їжі з травними соками залізистого відділушлунка і перетирання її, як на жорнах, м'язовому відділішлунка, та укороченню задньої кишки, що закінчується клоакою. Будова дзьоба та язика у птахів різноманітна та відображає їх харчову спеціалізацію.
Органи дихання
- легені.У птиці, що летить, дихання подвійне:газообмін у легенях здійснюється як при вдиху, так і при видиху, коли атмосферне повітря з повітряних мішківнадходить у легені. Завдяки подвійному подиху птах під час польоту не задихається.
Серце чотирикамерне,всі органи та тканини забезпечуються чистою артеріальною кров'ю. Внаслідок інтенсивного процесу життєдіяльності виробляється багато тепла, яке утримується пуховим покривом. Тому всі птахи
- теплокровнітварин з постійною температурою тіла.
Органи виділення та види кінцевих продуктів азотистого обміну такі ж, як і у плазунів. Відсутня лише сечовий міхур у зв'язку з необхідністю полегшення маси тіла птиці.
Як і у всіх хребетних, головний мозок птахів має п'ять відділів. Найбільш розвинені великі півкулі переднього мозку,покриті гладкою корою, і мозок,завдяки яким птахи мають гарну координацію рухів і складні форми поведінки. Орієнтування птахів у просторі здійснюється за допомогою гострого зору та слуху.
Птахи роздільностатеві, більшості видів властивий статевий диморфізм. У самок розвинений тільки лівий яєчник.Запліднення внутрішнє, розвиток прямий. Птахи більшості видів відкладають яйця в гнізда,обігрівають їх теплом свого тіла (насиджування), пташенят, що вилупилися, вигодовують. Залежно від ступеня розвиненості пташенят, що вилупилися з яєць, виділяють гніздовихі виводковихптахів.

Розділи: Біологія

Клас: 7

Цілі уроку:

  • Освітні:закріплення загальнобіологічних понять: середовище проживання, пристосованість: формування загальнонавчальних умінь (робота з підручником, зошитом, довідником) та спеціальних біологічних умінь (спостерігати, досліджувати натуральні об'єкти: опудало птиці, скелет, пір'я. Виявлення риси пристосованості до способу життя) будову, що вивчається групи тварин (птахів)).
  • Розвиваючі: розвивати логічне мислення учнів, стимулювати пізнавальну активність, розвивати інтерес до предмета, формувати вміння виділяти головне у вивченому матеріалі; проводити порівняння ознак та аналізувати їх, уміння працювати з натуральними об'єктами, таблицями, довідковим матеріалом, опорними конспектами.
  • Виховні:формувати самостійність, працьовитість, творче ставлення до навчання, відповідальне ставлення до навколишнього середовища, любов до природи. Привернення уваги учнів до проблем охорони навколишнього середовища (екологічне виховання); допомогти відчути красу та гармонію у природі, розкрити її роль як джерела натхнення (естетичне виховання); з метою профілактики втоми учнів під час уроку змінювати види діяльності, стежити їх поставою (фізичне виховання).

Виховання комунікативної культури учнів.

Хід уроку

I. Організаційний момент.

ІІ. Цільові установки.

Мотивація:

тема + презентація + вірш
Ми дуже багаті.
У наших хащах і гаях
Стільки всяких пернатих -
Просто дивуєшся.
Але спитайте іншого,
Що він знає про птахів,
Нехай відповість розумно -
І, дивись, здивується:
Як же, фауно, мовляв,
Як же, наше багатство -
На полях, у перелісках,
Так би мовити, пташине царство...
Пташине царство, та й годі?
Ну, дрозди, ну, синички...
Де запам'ятаєш назви
Просто пташки та пташки.

(А. Яшин)

Проблема.

Чим відрізняються птахи від решти тварин? Чому птах літає?

ІІ. Вивчення нового матеріалу.

Таблиця у підручнику та на дошці у вигляді постера.

ІІІ. Робота у групах.

Завдання №1

1. Походження птахів

2. Визначити риси подібності та відмінності плазунів та піци з археоптериксом.

АРХЕОПТЕРИКС

ОЗНАКИ

Археоптерікс. (Рельєфна таблиця).

Електронна таблиця.

Завдання №2

Визначити пристосування до польоту у зовнішній будові.

Опудало птахів.

Завдання №3

  • Пучело птиці
  • тулуб.
  • в. кінцівки.

н.кінцевості.Завдання №4.

Особливості будови опорно-рухової системи у зв'язку з польотом.

Особливості будови скелет у зв'язку з польотом.

Виступи учнів за групами. Заповнення зошитів.

Розмова з питань. Між групами.

IV. Лабораторна робота. №8 "Вивчення будова пера"

Інструктивні картки для учнів додаються як роздаткового матеріалу.

Підручник стор. 208.

V. Закріплення.

Комп'ютерні таблиці. Будова пера.

Практичне питання.

1) Помахайте пером, як птах у польоті, несильно стискаючи пальці. Переконайтеся, що перо намагається розвернутись між пальцями. Поясніть значення нерівності опахал по різні боки від стрижня пера.

VI. Контроль знань.

Місця проживання та зовнішню будову птахів.

Частина А

1. Яка ознака зближує птахів з рептиліями більшою мірою, ніж інші:

А) теплокровність; б) пір'яний покрив;

В) спосіб розмноження; г) кількість кінцівок.

2. До степових птахів належить:

3. Частина пера занурена в шкіру, - це:

А) ствол; б) опахало; в) очин; г) стрижень.

4. Відсутність зубів у птахів:

А) забезпечує легке захоплення їжі;

Б) полегшує вагу під час польоту;

В) ускладнює лов видобутку

г) є доказом еволюції.

5. Цівка – це частина:

а) верхньої кінцівки; б) грудної клітки;

В) нижньої кінцівки; г) частина кістяка.

ВІДПОВІДІ: в, а, в, б, в.

Частина Ст.

Виберіть правильні твердження.

  1. Усі птахи теплокровні тварини.
  2. Усі птахи літають.
  3. На землі близько 9000 видів птахів.
  4. Соколи, яструби, орли відносяться до хижих птахів.
  5. У літаючих птахів немає пір'я.
  6. У більшості птахів тільки одна залоза - куприкова.
  7. Дзьоб птахів покритий кістковими щитками.
  8. Пухові пір'я не мають опахал.
  9. Найбільше контурне пір'я - це махове і рульове.
  10. Шкіра птаха суха, без потових залоз.

ВІДПОВІДІ: 1,3, 4, 6, 9,10.

2) Екологічна задача. /додаток/

VII. Рефлексія.

Яке відкриття ви зробили на уроці? (Відповіді учнів. Узагальнення вивченого під час уроку)

VIII. Домашнє завдання.

Параграф 49, стор. 229-233

А. Заповнити графи кросворду;

Б. Розпочати роботу з оформлення паспорта птахів на тему "Видове різноманіття птахів";

В. Підібрати вірші, загадки, прислів'я, приказки, пісні про птахів (за бажанням).

Резерв часу:

На непередбачений випадок було заготовлено "запасні варіанти завдань":

  • Екологічні завдання;
  • Тестовий контроль знань;
  • Кросворд на тему "Птахи".
Завантаження...